X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
 
ستون دین
هر چیزی که برای شناخت و خواندن نماز برای رستگاری نیاز است.
                                                                 
آرشیو وبلاگ
صفحات وبلاگ
آمار وبلاگ
< امّتم همواره در خیر و خوبى اند تا وقتى که یکدیگر را دوست بدارند، نماز را برپا دارند، زکات بدهند و میهمان را گرامى بدارند...///نماز کلید همه خوبی هاست.///نماز در اول وقت خشنودى خداوند، میان وقت رحمت خداوند و پایان وقت عفو خداوند است.///اى مردم همانا نمازگزار هنگام نماز با پروردگار بزرگ و بلند مرتبه اش مناجات مى کند، پس باید بداند چه مى گوید. ///بنگر در چه (لباسى) و بر چه (چیزى) نماز مى گزارى، اگر از راه صحیح و حلالش نباشد، قبول نخواهد بود.///خداوند از هر کس یک نماز و یا یک کار نیک را قبول کند، عذابش نمى نماید. ///پیامبر(ص)
چهارشنبه 7 دی‌ماه سال 1390 :: 02:23 ق.ظ ::  نویسنده : محمد رضا چنگلوایی

یکى از عبادت ها و چیزهایى که پاداش و ثوابش بى حساب و قابل شمارش ‍ نیست نماز جماعت است . در این خصوص به ذکر چند حدیث مى پردازیم .

1- در حدیثى آمده است : اگر کسى براى شرکت در نماز جماعت از منزل خارج شود، یا در مسجد به انتظار نماز جماعت به سر برد، پاداش ‍ کسى را دارد که در این مدت به نماز مشغول بوده است .
و نیز وارد شده است :
براى هر قدمى که انسان به سوى مسجد و نماز جماعت بر مى دارد، هفتاد هزار مرتبه ثواب و حسنه در نامه اعمالش ‍ مى نویسند و در بهشت هفتاد هزار درجه او را بالا مى برند و هفتاد هزار گناه او را محو مى کنند و اگر در آن حال مرگ او برسد خداوند هفتاد هزار فرشته را موکل مى کند تا در قبر او را عیادت کنند و بشارت به بهشت دهند و در تنهایى قبر، مونس او باشند و تا روزى که براى حساب و کتاب و پاداش و اعمال محشور مى شود براى استغفار و طلب آمرزش کنند.
2- رسول اکرم صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: روزى بعد از نماز ظهر جبرئیل با هفتاد هزار فرشته ، بر من نازل شد و گفت : اى محمد صلى الله علیه و آله و سلم ! پروردگارت تو را سلام مى رساند و دو هدیه به ارمغان برایت فرستاده است .
آن حضرت مى فرماید: گفتم اى جبرئیل ! آن دو هدیه چه مى باشند؟
عرض کرد: یکى نماز وتر است (همان سه رکعت آخر نماز شب دو رکعت آن نماز شفع و یک رکعت ، نماز وتر است ) و دیگرى نمازهاى پنجگانه یومیه است که با جماعت خوانده شود.
گفتم : اى جبرئیل ! چه فضیلت و مزیتى در نماز جماعت امتم خواهد بود؟
در جواب عرض کرد: اى محمد صلى الله علیه و آله و سلم ! هر گاه دو نفر نماز جماعت را برگزار کنند، خداوند عالمیان براى هر کدام در مقابل هر رکعت ، و ثواب 150 نماز عطا مى فرماید.
اگر جماعت با سه نفر بر پا گردد، براى هر یک از آنان در برابر هر رکعت ، ثواب 600 نماز نوشته خواهد شد.
هر گاه چهار نفر، نماز را با جماعت بخوانند، خداوند براى هر یک از ایشان در برابر هر رکعت ، ثواب 1200 نماز مى نویسند.
اگر نماز را پنج نفر بر پا کنند خداوند براى هر یک کدام از ایشان در مقابل هر رکعت 4800 نماز در نامه عمل هر کدام مى نویسد.
هر گاه با هفت نفر جماعت بر پا شود براى هر یک از آنان در عوض هر رکعت ، ثواب 9600 نماز منظور مى دارند.
اگر جماعت هشت نفر باشد، هر رکعت آنان ، ثواب 19200 نماز دارد.
چنانچه نماز با نه نفر برگزار گردد ثواب هر رکعت آن 38400 ماز پاداش ‍ دارد.
اگر عدد جماعت به ده نفر برسد ثواب هر رکعت از نماز آنان 76800 نماز دارد.
عدد جماعت که از ده نفر تجاوز کند، اگر تمام آسمان ها و زمین ها کاغذ، تمام دریاها مرکب ، تمام درختان قلم ، تمام جن و انس و ملائکه نویسنده شوند، قادر نخواهند بود ثواب یک رکعت از نمازشان را بنویسند.
بعد از آن گفت : اى محمد! یک تکبیر را که ماءموم با جماعت ، درک کند از شصت هزار حج و عمره بالاتر است و هفتاد هزار مرتبه بالاتر از دنیا و هر چه در آن است مى باشد.
نیز چنین گفت : اى محمد صلى الله علیه و آله و سلم ! یک رکعت نماز را که شخص مؤ من با امام جماعت ، درک کند از صد هزار دینار که در راه خدا به مساکین صدقه بدهد بهتر و یک سجده که مؤ من با امام جماعت ، درک کند از آزاد کردن صد بنده بالاتر است .
3- حضرت رسول صلى الله علیه و آله و سلم در این مورد فرمود:
اما راجع به نماز جماعت ، همانا صف هاى امت من در زمین ، همچون صف هاى فرشتگان در آسمان است . یک رکعت نماز با جماعت ، برابر است با 24 رکعت که هر رکعت در پیشگاه خداوند جهان آفرین ، محبوب تر از چهل سال عبادت است و کسى که به سوى نماز جماعت قدم بردارد خداوند متعال سختى ها و مشکلات روز قیامت را براى او آسان مى کند و دستور مى دهد او را داخل بهشت نمایند. (بنابراین روایت ، یک رکعت با جماعت ، مساوى با 960 سال عبادت است ).
4- در روایت دیگرى آمده که آن حضرت فرمود: نماز خواندن با جماعت مسلمانان ، بهتر از چهل سال نماز فرادا در خانه است .
عرض شد: یا رسول الله ! نماز جماعت یک روز از چهل سال نماز فرادا بهتر است ؟
فرمود: نه بلکه یک نماز جماعت .
پس فرمود: اگر مسلمانى پشت سر امام به نماز جماعت بایستد، خداوند براى او 120 میلیون درجه مى نویسد
بنابراین ثواب یک جماعت 10 نفره را براى هر نفر به صورت زیر مى شود محاسبه نمود:
ثواب نماز صبح برابر است با: یکصد و پنجاه و سه هزار و ششصد رکعت